Viikko 5: Stressitasot

Keskustelua vuoden 2019 tehtävistä

Re: Viikko 5: Stressitasot

ViestiKirjoittaja Nelliski » 30.09.2019 09:29

Enklu kirjoitti:
Nelliski kirjoitti:
Anukka kirjoitti:Veikkaan että Krisulle ja Miralle tulee oleen rankka tehtävä :tjaa:

No on kyl kaks semmosta ainakin joita ois BBn todella helppo kiusata, ne menee nollasta sataan ilman mitään rajotinta :naura: Toisaalta toi sormus on kyllä hyvä kun se huomaa stressin vaikka ois sellanen pokerinaama ettei ulospäin näytäkään niin mielenkiintosia juttuja voi olla tulossa.

Toi on muuten hyvä pointti. Jännä, jos näkyvimmillä rageejilla ei ookaan korkein stressitaso, vaan niillä jotka kärsii sisäisesti :tjaa:

Joo koska se näkyvä ja kuuluva kälätys ja hermoilu myös varmaan laskee stressitasoa niin näi voi hyvinkin olla.
Tunteisiin, sisimpääni matkustan
Avatar
Nelliski
Kahdeksannen viikon asukas
Kahdeksannen viikon asukas
 
Viestit: 5284
Liittynyt: 16.02.2019 11:43

Re: Viikko 5: Stressitasot

ViestiKirjoittaja Nelliski » 30.09.2019 10:32

Viikkotehtävä liittyy asukkaiden stressitasoihin. Asukkaat jaetaan kahteen joukkueeseen. Toinen joukkue koettaa nostaa stressitasoaan keskiarvon yläpuolelle, kun taas toinen yrittää pitää tasot kurissa ja keskiarvon alla. Viikkotehtävä on onnistunut, mikäli joukkueet onnistuvat päivittäisessä tavoitteessaan.

Kun asukkaille kerrotaan viikkotehtävästä, heillä on viisi minuuttia aikaa päättää, millä prosenttiosuudella viikkobudjetistaan he lyövät vetoa sen onnistumisen puolesta. Panoksen on oltava vähintään 25 prosenttia ja enintään 99 prosenttia viikkobudjetista, joka on aina 20 euroa per asukas, eli nyt yhteensä 200 euroa.

Stressitasoja nostanee se, että maanantai-iltana suoran lähetyksen ollessa käynnissä asukkaille kerrotaan, että kaksi heistä ovat turvassa häätöäänestyksestä. Sama toistuu tiistaina ja keskiviikkona. Torstaina heille viimeistään valkenee, että tavallisia nimeämisiä ei ole ja heillä ei ole minkäänlaista valtaa siihen, kuka häädetään talosta sunnuntain suorassa lähetyksessä.


https://www.bigbrother.fi/uutiset/jannittava-uusi-viikkotehtava-mittaa-asukkaiden-stressitasoja

Ei juurikaan uutta tietoa tehtävästä vielä mutta sen verran että joukkueilla on päiväkohtainen tavoite.
Tunteisiin, sisimpääni matkustan
Avatar
Nelliski
Kahdeksannen viikon asukas
Kahdeksannen viikon asukas
 
Viestit: 5284
Liittynyt: 16.02.2019 11:43

Re: Viikko 5: Stressitasot

ViestiKirjoittaja Nelliski » 30.09.2019 16:13

https://www.bigbrother.fi/uutiset/asukkaat-jakaantuivat-viikkotehtavassa-stressaajiin-ja-rentoilijoihin-kristian-mua-stressaa-kaikki

Asukkaille on postia. Tuula lukee ääneen ohjeet tämän viikon viikkotehtävään, joka toteutetaan kotimaisten Moodmetric-älysormusten avulla. Ne antavat tietoa kantajansa psyykkisestä kuormituksesta mittaamalla ihon sähkönjohtavuuden muutoksia.

“Jakaudutte viikkotehtävän ajaksi kahteen ryhmään. Punaisen ryhmän tehtävä on saada stressitasonsa nousemaan keskimääräisen stressitason yläpuolella, sinisen ryhmän on yritettävä pitää stressitasonsa keskiarvon alapuolella”, kuuluu Big Brotherin ohjeistus.

Asukkaiden täytyy päättää, millä prosentilla viikkobudjetistaan he lyövät vetoa tehtävän onnistumisen puolesta. Aihe kirvoittaa väittelyn, sillä asukkaat eivät usko pystyvänsä pitämään stressitasoja kurissa.

“Stressitasot on varmaan molemmilla samaa luokkaa. Sen takia kannattais ehkä prosenttia vähän pienentää”, Kimmo ehdottaa.

“Eiks se oo sama hävitä kunnolla tai voittaa kunnolla”, Milla vastustaa.

Lopulta asukkaat päättävät panostaa viikkotehtävän onnistumiseen 70 % viikkobudjetistaan.

Lisäjännitystä tilanteeseen tuo se, että asukkaiden pitää itse jakaantua kahteen joukkueeseen – punaisiin stressaajiin ja sinisiin rentoilijoihin. Asukkaat saavat itse päättää, miten he jakaantuvat.

“Mä voin ottaa stressin”, Tuula sanoo selittelemättä sen enempää, miksi kokee elämän BB-talossa stressaavaksi.

“Kuka kestää stressiä parhaiten?” Helmeri kysyy.

“Mua stressaa ihan v*tusti kaikki”, Kristian vastaa ja nappaa punaisen puvun.

Lopullinen ryhmäjako on seuraava:

Punainen joukkue: Tuula, Kristian, Helmeri, Mira ja Milla

Sininen joukkue: Anu, Kevin, Ville, Kimmo ja Jukka

Ihonmyötäisiin trokoopukuihin sonnustautuminen aiheuttaa asukkaissa hilpeyttä. Kevin joutuu vaihtamaan pukua Anun kanssa, kun ensimmäisen haaraväli jää polviin. Toisia asu pukee paremmin kuin toisia. Jukan mielestä Ville näyttää ihan supersankarilta.

Kristian katselee itseään peilistä Millan keikistellessä vieressä tyytyväisenä:

“Mä en oo kyllä mikään ruumiinrakenteeltani viehättävä kaveri”, Kristian toteaa ja taputtelee mahaansa.

Nyt vaan stressaavia tilanteita odottelemaan!
Tunteisiin, sisimpääni matkustan
Avatar
Nelliski
Kahdeksannen viikon asukas
Kahdeksannen viikon asukas
 
Viestit: 5284
Liittynyt: 16.02.2019 11:43

Edellinen

Paluu Tehtävät 2019

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 0 vierailijaa

cron