Tänään alkavassa viikkotehtävässä asukkaat jaetaan kahteen ryhmään – ihmisiin ja maatilan eläimiin.
Viime viikolla BB-talon herruuden voittaneet asukkaat ovat perineet itselleen Big Brother -maatilan, jonka ylläpitovelvollisuus siirtyy heille välittömästi. Maatilan omistajien tulee suoriutua maatilan arkisista rutiineista ja huolehtia sen eläimistä.
Edellisen viikkotehtävän hävinneet asukkaat viettävät viikon eläinasuissa, eläinten säännöillä. Asukkaat saavat itse valita eläinhahmon, joka kuvaa heitä parhaiten. Eläimet ja ihmiset eivät puhu samaa kieltä, joten eläimet ääntelevät ja käyttäytyvät eläimellisesti silloin, kun ihmisiä on samassa tilassa.
Eläimet asuvat eläinsuojassa, mutta säännöllinen ulkoilu on tärkeää eläinten hyvinvoinnille. Ulkoiluttaessa eläimiä ihmisten on pidettävä huoli, etteivät eläimet karkaa ja aiheuta vahinkoa itselleen tai muille. Siisti eläinsuoja on ehdoton edellytys eläinten terveydelle.
Koira on ainoa tilan eläimistä, joka saa liikkua vapaasti maatilan alueella ja Big Brother -talon sisätiloissa. Sen tulee oleskella talossa ihmisten asettamien sääntöjen mukaisesti.
Muut eläimet pääsevät sisätiloihin ainoastaan asioidessaan päiväkirjahuoneessa. Mikäli eläimellä on tarve päästä päiväkirjahuoneeseen, se ilmaisee toiveensa koiralle, joka välittää viestin ihmisille esimerkiksi haukkumalla tai tassua antamalla. Ihmisen tulee tällöin saattaa eläin päiväkirjahuoneen ovelle ja odottaa sen läheisyydessä, kunnes eläin palaa. Ihmisen tulee päiväkirjahuoneasioinnin jälkeen saattaa eläin takaisin eläinsuojaan. Näin toimitaan myös silloin, kun Big Brother kutsuu eläimen päiväkirjahuoneeseen. Eläimistä ainoastaan koira voi asioida päiväkirjahuoneessa itsenäisesti.
Viikkotehtävä onnistuu, mikäli ihmiset hoitavat maatilan työt moitteettomasti ja turvaavat toiminnallaan eläinten terveyden ja hyvinvoinnin. Onnistumisen edellytyksenä on myös se, että eläimet pysyvät tiukasti rooleissaan viikkotehtävän ajan.
Re: Kolmas viikkotehtävä
Lähetetty: 21.09.2020 20:07
Kirjoittaja Nelliski
Vaikuttaa hauskalta tehtävältä, on saanut nauraa.
Re: Kolmas viikkotehtävä
Lähetetty: 21.09.2020 20:17
Kirjoittaja Anukka
Parasta ku eläimet karkas
Re: Kolmas viikkotehtävä
Lähetetty: 22.09.2020 06:24
Kirjoittaja Nelliski
Toisena Big Brother -talosta häädetty Minna saapui Kimmo Vehviläisen vieraaksi Big Brother Suomi -ohjelmaan maanantaina.
Minna pääsi käyttämään edellisviikolta tuttua Häädetyn herjaa, jossa häädetylle asukkaalle tarjoutuu tilaisuus vaikuttaa Big Brother -talon tapahtumiin. Minna sai suorassa lähetyksessä valita asukkaan, joka muuttuu eläimeksi ja muuttaa asumaan Big Brother -talon eläinsuojaan.
Herjan kohteeksi Minna valitsi Ellan.
“Ella osaa yllättää ja on muuntautumiskykyinen”, Minna perusteli valintaansa.
“Voi muruu, murmeli! Mitä sä tarviit sinne?” Sasa ihmettelee talossa tilannetta ja auttaa Ellaa pakkaamisessa.
“Ou-mai-gaad, mä oon paniikissa”, Ella huudahtaa.
Kaikki kuitenkin intoilevat, että nyt Ella pääsee tutustumaan paremmin eläinsuojassa majaileviin asukkaisiin.
“Sä oot ihan sairaan söpö! Ja me voidaan heitellä palloo”, Sasa tsemppaa kaveriaan, jota odotti varastohuoneessa possupuku.
Re: Kolmas viikkotehtävä
Lähetetty: 22.09.2020 07:22
Kirjoittaja jagr
Re: Kolmas viikkotehtävä
Lähetetty: 23.09.2020 04:05
Kirjoittaja Nelliski
Tällä viikolla asukkaat on jaettu kahtia, maatalon asukkaisiin ja eläimiin. Eläimet asustavat BB-talon pihalla olevassa karsinassa ja asukkaiden tulee huolehtia eläinten hyvinvoinnista ja virikkeellisyydestä.
Tiistai-iltapäivänä maatilan asukkaat vastaanottavat Isoveljeltä päivätehtävän, jonka mukaan heidän on kiireellisesti selvitettävä 24-kohtainen lomake tulevan maatilan EU-tarkastuksen varalta.
Työnjako alkaa heti ja asukkaat ilmoittavat omia vahvuuksiaan. Marko lupautuu tekemään ulkotöitä ja Arttu laskemaan.
“Mä voin kirjottaa paperille”, Kati ilmoittaa.
EU-tarkastuskaavake ja mittausvälineet toimitetaan asukkaille varastohuoneeseen.
Luvan saatuaan asukkaat marssivat varastohuoneeseen ja arvuuttelevat matkalla työvälineitä.
“Varmaan jotain kivikautisia välineitä”, Kati arvelee.
Varastohuoneessa asukkaita on vastassa valkoista paperia, viivoitin ja muutama kynä.
“Ei oo laskimesta tietookaan”, Sasa kauhistelee.
“Nää on meidän EU-kaavakkeet…” Marko toteaa.
Lomakkeeseen on selvennettävä seuraavat asiat:
1. Eläinten laidunten pinta-ala
2. eläinsuojan pinta-ala per eläin
3. eläinsuojan ja laitumen välinen etäisyys millimetreinä
4. eläinten yhteenlaskettu massa grammoina
5. nelijalkaisten eläinten keskimääräinen säkäkorkeus millimetreinä
6. eläinten arvioitu vedenkulutus (ml/vrk)
7. eläinten arvioitu rehunkulutus (g /vrk)
8. arvio tilalla käytetyn eläinrehun proteiinipitoisuudesta / 100g
9. laitumen päivittäinen nurmenkasvu (mm/vrk)
10. eläinsuojan hengitysilman tilavuus
11. heinäseipäiden seiväskorkeus
12. heinäseipäisiin pinotun heinän tiheys / seiväs
13. heinäseipäisiin pinotun heinän paino / seiväs
14. heinäseipäiden etäisyys toisistaan
15. heinäseipäiden etäisyys tontilla olevista rakennuksista
HybridiTV:n omistajat saivat tänään äänestää kaukosäätimen sinistä nappia painamalla, mikä salatehtävä Sami-koiralle annetaan.
Vaihtoehdot olivat:
A) Jokaisen ihmisen tulee rapsuttaa koiraa mahasta ainakin kerran päivässä.
B) Ihmiset pitää saada rakentamaan koiralle agility-rata ja ohjaamaan koiraa.
C) Jokaisen ihmisen tulee ainakin kerran käyttää koiraa ulkona keskellä yötä.
Salatehtäväksi äänestettiin vaihtoehto C, eli jokaisen ihmisen tulee käyttää koiraa ulkona keskellä yötä vähintään yhden kerran viikon aikana. Sami sai tehtävänannon päiväkirjahuoneessa ja poistui sieltä tyynenä. Koiruuksia taitaa kuitenkin olla tiedossa!
Re: Kolmas viikkotehtävä
Lähetetty: 23.09.2020 13:52
Kirjoittaja jagr
Tuliko päiväteht tulos eilee jo?Menikö läpi?Jotanin korjaus juttuja näin.
Re: Kolmas viikkotehtävä
Lähetetty: 23.09.2020 18:15
Kirjoittaja Nelliski
Eilisen päivätehtävän alustava tulokset:
Tiistai-iltapäivällä maatalon asukkaat vastaanottivat täytettäväkseen 24-kohtaisen EU-tarkastuskaavakkeen.
Tilan asukkaat ryhtyivät tuumasta toimeen ja keräsivät tarvittavat tiedot tarkastuskomiteaa varten. Alkuillasta asukkaat saivat postissa takaisin tilatarkastuksen tulokset.
Komitea antaa tarkastuksen pohjalta maatilalle kohtalaisen arvosanan. Byrokratian rattaat jyräävät ja komitea haluaa huomauttaa muutamista asioista, mikä tietää asukkaille lisää hommia. Yhtenä huomiona komitea kertoo eläinten aktivoinnin määrän olevan riittämätöntä eläinlääkärin suosituksiin nähden.
Kiitettävää arvosanaa varten komitea pyytää perehtymään huomioihin ja tekemään vaaditut muutokset välittömästi. Asukkaat rientävät hakemaan varastohuoneesta lisätarvikkeet muutosten tekemistä varten.
Maatilan asukkaat aloittavat uudet tarvittavat laskelmat ja suunnittelevat, kuinka saavat eläimet totutettua ihmisiin esimerkiksi satujen ja runojen lausumisen avulla.
Re: Kolmas viikkotehtävä
Lähetetty: 23.09.2020 18:15
Kirjoittaja Nelliski
Keskiviikkona iltapäivällä asukkaat saivat Isoveljeltä päivätehtävän, jonka mukaan maatilan omistajien tulee kiinnittää tarkempaa huomiota eläimien jalkahygieniaan. Valvontaeläinlääkäri huomauttaa myös lampaan villan ja koiran turkin kunnosta.
Valvontaeläinlääkärin päivitetty suositus on, että kaikkien tuotantoeläinten sorkat ja kaviot puhdistetaan perusteellisesti kolmen tunnin välein niiden valveillaoloaikana.
Huomiota tulee kiinnittää myös heinäseipäisiin pinottuun ravintoheinään, sillä siihen sisältyy lämpimien syyssäiden vuoksi tuholaishyönteisten pesiintymisen riski. Seipäät tulee purkaa, ilmata ja kasata uudelleen kuusi kertaa päivässä.
Lisäohjeena kerrotaan, että seipäiden muodostaman geometrisen kuvion suhteen EU:n antamien kulmasuositusten muuttumattomuuteen tulee kiinnittää huomiota, etteivät muuttolinnut erehdy pitämään laidunmaata laskeutumiskenttänään ja aiheuta vahinkoa itselleen, maatilan eläimille tai pihapiirille.
Maatilan omistajia kehotetaan myös jatkamaan monipuolisten virikkeiden tarjoamista eläimille.