Sivu 1/2

Viikko 8: Matka Leville

ViestiLähetetty: 20.10.2019 22:35
Kirjoittaja Nelliski
Huomenna starttaa siis asukkaiden 12 tunnin automatka kohti Leviä, keskiviikkona on tiedossa bileet joihin luvattiin myös esiintyjä. Torstaina ajellaan kotiin kivassa pikku krapulassa vain. Klassikkotehtävä.

Re: Viikko 8: Matka Leville

ViestiLähetetty: 20.10.2019 22:38
Kirjoittaja lethe
Onks tää vähän niin kun se 2008 bussimatka.

Re: Viikko 8: Matka Leville

ViestiLähetetty: 20.10.2019 22:43
Kirjoittaja Hartsa76
Toivottavasti automatka keskeytyy välillä vaikkapa rengasrikon takia ja matka pääsee jatkumaan vasta kun asukkaat ovat vaihtaneet ehjän renkaan rikkoutuneen tilalle.

Tosin mikäli asukkaat ovat yhtä hyviä navigoimaan kuin risteilytehtävässä, he kääntyvät heti ensimmäisestä risteyksestä väärään suuntaan ja löytävät itsensä Levin sijaan keskeltä korpea itärajan tuntumasta.

Re: Viikko 8: Matka Leville

ViestiLähetetty: 20.10.2019 22:43
Kirjoittaja lesmi
Nelliski kirjoitti:Huomenna starttaa siis asukkaiden 12 tunnin automatka kohti Leviä, keskiviikkona on tiedossa bileet joihin luvattiin myös esiintyjä. Torstaina ajellaan kotiin kivassa pikku krapulassa vain. Klassikkotehtävä.

Ja Ville iloitsee...

Re: Viikko 8: Matka Leville

ViestiLähetetty: 21.10.2019 11:42
Kirjoittaja Nelliski
Onpas aika tyhmää tää nyt että matkaan ei lähdetty aamusta vaan ovat viettäneet ihan normiaamun vetelehtien, oon pettyny kun toivoin että rutiini ois rikottu ja noita ois ravisteltu sitä kautta.

Re: Viikko 8: Matka Leville

ViestiLähetetty: 21.10.2019 12:42
Kirjoittaja Nelliski
https://www.bigbrother.fi/uutiset/viikk ... Q1MqMTYqts

Asukkaiden viikkotehtävänä on matkustaa autolla hiihtoreissulle Leville ja takaisin. Viikkotehtävä onnistuu, jos asukkaat palaavat takaisin Helsinkiin torstaina klo 12 mennessä.

Asukkaiden on pakattava kaikki matkalla tarvitsemansa tavarat mukaan ennen lähtöä ikimuistoiselle Lapin matkalle. Asukkaiden on pakattava myös henkilökohtaiset rahnapussukkansa mukaan. Yöpyminen tapahtuu matkan varrella erilaisissa paikoissa.

Arvioitu matka-aika Helsingistä Leville on 12 tuntia suuntaansa. Kaikkien asukkaiden on oltava autossa, jotta matka edistyy. Käyntejä päiväkirjahuoneessa ei lasketa ajoajasta kuitenkaan pois.

Matkaan voi kuitenkin tulla monenlaisia mutkia, ja liikennekin takkuilla. Sääolosuhteetkin vaihtelevat matkalla halki Suomen. Tieliikennemuutoksista asukkaat kuulevat liikenneradion kautta, ja heidän on toimittava liikennemuutoksien edellyttämällä tavalla.

Re: Viikko 8: Matka Leville

ViestiLähetetty: 21.10.2019 14:02
Kirjoittaja Nelliski
Ihan hirveen pitkään nuo eivät Levillä ehdi viihtymään ja keskiviikon juhlat pitää lopettaa lyhyeen mikäli meinaavat ehtiä torstaina puolille päivin takasin. Jos pääsevät ees matkaan koskaan :anukka:

Re: Viikko 8: Matka Leville

ViestiLähetetty: 21.10.2019 14:06
Kirjoittaja Hekku
Toivottavasti keskiviikkona tarjoilu pelaa ja juomia piisaa, hieno kotimatka kun pissitaukoja vähän väliä ja auto seisoo... selvin kuskina hauskaa matkaa :jipii:

Re: Viikko 8: Matka Leville

ViestiLähetetty: 21.10.2019 15:12
Kirjoittaja lesmi
Ajavat sitten varmaan yötä myöten pohjoseen niikuin monet muut etelän ihmiset...

Re: Viikko 8: Matka Leville

ViestiLähetetty: 21.10.2019 15:22
Kirjoittaja Nelliski
lesmi kirjoitti:Ajavat sitten varmaan yötä myöten pohjoseen niikuin monet muut etelän ihmiset...

Näin vois luulla mutta tehtäväkuvauksessa sanotaan kuitenkin että yöpyvät matkan varrella.